Дедо Миломир од Канада на своите блиски во родното место секој Божиќ им подарува пари – и тоа каква сума

Добро познат Србин од Канада, Миломир Главчиќ (95), роден во селото Коваци на Копаоник, за Божиќните како и за српската Нова Година израдува голем број на луѓе како и своите роднини.

Најблиските роднини на Миломир добија по 5000 евра, помладите по 4.000 евра, а децата по 2.500 евра.

– Секоја година на Божиќ, чичко Миломир нè памети во родната земја и ни испраќа вакви вредни подароци. Добиваме и подароци за крштевањето на славата на Свети Илија, минатиот август добивме 23.000 евра. Благодарни сме на него до небото и многу жалиме што тој никогаш не дошол во Копаоник во селото од кое заминал пред повеќе од 60 години – вели еден од најблиските роднини на Миломир.

Тој ја напуштил родната земја во 1947 година како 22-годишен млад човек и пристигнал прво во Грција, а потоа во Италија, па во Канада.

Тој најпрво ги работеше најтешките работи во рудникот, а кога се пресели во Нијагара Фолс стана успешен хотелиер.Тогаш тој вети дека постојано ќе му помага на своите на Копаоник, што го прави и денес во неговите доцни години.

Многумина велат дека Главчиќ е нашиот најголем повоен донатор и наследник. Покрај тоа што им помага на роднините и соседите, тој гради и цркви и инфраструктура во селата Копаоник, тој е голем донатор на општината Рашка.Во неговиот роден град, во под-бањата околу Јосаничка Бања, тој изгради Културен центар, градинка, библиотека, подигна две цркви, помогна да асфалтира неколку патишта.

Previous articleМаж ми ми рече дека го ,,пали” помислата да спијам со други мажи а тој да гледа
Next article(ФОТО) Ужасен ден: Вечерва нова сообраќајка на патот Скопје – Тетово: Три млади лица тешко повредени