(ВИДЕО) Страшна глетка од Истанбул – авион се излизга од писта и се запали, има многу повредени

Авион кој во средата слетал на истанбуслкиот аеродтром „Сабина Ѓокчен“ се излизгал од пистата и се распаднал, но нема загината а 52 лица се повредени, објави турското министерство за внатрешни работи

Авионотoт од типот „Boeing 737-800“ на турската воздухопловна компанија „Pegasus Airlines“ со 171 патник и шест членови на екипажот полетал од Измир за Истанбул а околу 19,40 часот по локално време при слетувањето се излизгал од пистата, при што се распаднал на три дела, а надворешниот дел се запалил, покажуваат кадрите.

Гувернерот на Истанбул, Али Јерликан рече дека на 52 патници се пренесени во аеродромската болница. Додаде дека евакуацијата е во тек.

Како што соопшти министерот за транспорт, Мехмед Џахит Турхан, потврдено е дека во инцидентот нема загинати. Додаде дека турското јавно обвинителство започнала истрага за хаваријата.

Previous articleШеќеринска му одговори сè – од А до Ш на Наум портпаролот на ВМРО
Next articleБоки 13 денес жетоко распали во Рускоска – не бираше зборови