(ФОТО) Славниот актер Леонардо ди Каприо објави слика од Скопје

Леонардо ди Каприо, славниот холивудски актер, објави слика на Инстаграм, споделувајќи извештај за влијанието на климатските промени на човековото здравје.

Со извештајот, тој стави слика од скопскиот плоштад, на која може да се види како мајка и дете како се разладуваат при високи температури.

„Зголемувањето на температурите, може да резултира со зголемување на болести поврзани со топлината и смртни случаи, како и закана од нови заразни болести, тврдат научниците од универзитетот „Џон Хопкинс“.

Во еден труд објавен во „Journal of Clinical Investigation“, се вели дека со климатските промени, можеме да очекуваме да се зголемат случаите на грчеви, исцрпување и потенцијални срцеви удари. Екстремната топлина особено ќе влијае на децата, постарите луѓе, луѓето кои страдаат од хронични болести и луѓе од ранлиците категории“, напиша славниот актер на Инстаграм.

Оваа фотографија е дело на македонсиот фотограф Роберт Атанасовски.

Previous article(ВИДЕО) Во Штип 45 семејства заложници на човекот кој тврди дека бил киднапиран од вонземјаните
Next article(ФОТО) Во кочанско Бели човек живее во мизерни услови, нема храна, облека и кров над глава